Producenci

raty

Strefa dla instalatora

Ceny zaopatrzenia dla instalatorów znacząco odbiegają od prezentowanych w sklepie Deltate i wymagają sporządzenia oferty oraz negocjacji. W celu otrzymania oferty cenowej lub rabatowej na wybrane artykuły lub ich grupy należy złożyć zapytanie ofertowe na adres e-mail firmy: biuro@deltate.com.pl załączając jednocześnie skany dokumentów firmy potwierdzonych podpisem za zgodność z oryginałem ( NIP, REGON i Zaświadczenie o działalności gospodarczej / KRS ).

 

Ciekawostki:

Czyste ogrzewanie węglem jest możliwe!

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie” – to zdanie jest powtarzane jak mantra, pojawia się w różnych polskich mediach mniej więcej od listopada 2013 roku, najczęściej opatrzone zdjęciem kopcącego na czarno komina. Powstało wiele serwisów internetowych poświęconych problemowi smogu, kolejne miejscowości inwestują w budowę stacji monitorujących jakość powietrza, a aplikacje, za pomocą których każdy może sprawdzić w swoim telefonie wyniki pomiarów z tych stacji, biją rekordy popularności.

Jako głównego winowajcę fatalnego stanu powietrza w Polsce wskazuje się tzw. niską emisję, a jako jej główne źródło – spalanie węgla w piecach i kotłach używanych w ogrzewnictwie indywidualnym.

Organizacje ekologów – popierane często przez zagraniczne fundacje – podkreślają, że mamy w Polsce duży problem z zanieczyszczeniem powietrza, którego przyczyną jest spalanie węgla, a najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu wyeliminowanie węgla jako źródła ogrzewania.

O tym, jak bardzo nieprecyzyjna, a w przypadku dużych miast niepotwierdzona, jest to teza, można by napisać osobny, obszerny artykuł, wskazując na cały szereg innych źródeł zanieczyszczenia, z milionami starych, ponad 10-letnich silników diesla na czele oraz setkami kotłowni, w których nie spala się węgla, ale różne odpady lub np. zużyty olej samochodowy, o czym dziwnym trafem w kontekście smogu mówi się często w drugiej kolejności albo prawie wcale.

Jednak najbardziej dziwi małe zainteresowanie mediów najlepszym z możliwych sposobów na walkę z dymiącym na czarno kominem pieca węglowego, którym jest nie wyeliminowanie, ale ulepszenie samego procesu spalania węgla w domowych kotłowniach poprzez wymianę nieefektywnych i nieekologicznych kotłów komorowych na nowoczesne i bardzo ekologiczne kotły retortowe, z bardzo dobrymi parametrami emisji spalin. Wszyscy zainteresowani tematem powinni poznać podstawową informację, że istnieje europejska norma dopuszczająca do użytkowania kotły na paliwa stałe (tak, także na węgiel!), która jest bardzo rygorystyczna w zakresie emisji i określa trzy klasy czystości spalin: 3, 4 i 5-tą – najlepszą. Urządzenia 3 czy 4 klasy to już kotły bardzo ekologiczne w porównaniu z większością kotłów dostępnych w marketach czy użytkowanych od lat w domowych kotłowniach. Urządzenia klasy 5-ej to najniższa emisja, gwarantująca brak dymu podczas spalania węgla.

Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest kocioł Cortina, marki Rakoczy, w którym proces spalania węgla odbywa się w sposób praktycznie bezdymny, a wartości emitowanych pyłów i benzoalfapirenu (głównych składników smogu) są kilkanaście do kilkudziesięciu razy niższe od tych emitowanych przez tradycyjne piece i kotły węglowe. Kocioł ten przystosowany jest do opalania węglem sortymentu groszek.

Producent kotła Cortina postawił nie tylko na ekologię, ale także na bardzo wysoką sprawność kotła, która przekracza 92%, zmniejszając tym samym ilość opału potrzebnego do ogrzania budynku.

W kotle zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych zgłoszonych do ochrony patentowej. Dzięki cylindrycznej budowie komory spalania z wymiennikiem płomieniówkowym z powierzchni wymiany ciepła niemal całkowicie wyeliminowano wszelkiego rodzaju wnęki, kąty, narożniki i inne trudno dostępne zakamarki, w których gromadzą się zanieczyszczenia podczas pracy kotła. Dodatkowo komorę spalania wyłożono wysokiej jakości ceramiką żaroodporną, która pomaga dopalić wszystkie związki, chroniąc jednocześnie wewnętrzny płaszcz wymiennika, co znacząco zwiększa jego żywotność.

Sercem kotła Cortina jest chroniony patentem palnik retortowy wykonany z żeliwa ogniotrwałego, z automatycznym podajnikiem ślimakowym, a nad całością procesu spalania czuwa zaawansowany sterownik, który monitoruje proces spalania i sam dobiera najbardziej odpowiednie parametry.

Nowoczesne kotły węglowe spełniające wymogi związane z 5 klasą czystości spalin są doskonałym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć niską emisję zanieczyszczeń w ogromnym stopniu, nie eliminując przy tym węgla, naszego narodowego paliwa, jako źródła ciepła dla tysięcy polskich gospodarstw domowych.

1 R. Kubica, B. Dębski, Oszacowanie zmian wskaźników emisji pyłu całkowitego TSP oraz jego subfrakcji PM10 i PM2.5 ze spalania paliw stałych w sektorach mieszkalnictwa i usług w latach 2000–2013, na potrzeby raportowania do Konwencji LRTAP”, Przemysł Chemiczny 2016 (w druku).

 


Koszyk  

Brak produktów

0,00 zł Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie

eBiuletyn-Newsletter