Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu jest jedną z ważniejszych decyzji w czasie jego budowy lub kompleksowego remontu. Kluczowe będzie przede wszystkim określenie rodzaju paliwa, jakim zamierzamy grzać. Jednym z dostępnych rozwiązań będzie piec na pellet. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w czasie jego wybierania? Pamiętajmy przede wszystkim, że zawsze jakość powinna iść w parze z ceną.

Najważniejsze parametry – rodzaj i wielkość pieca na pellet

Współczesna technika grzewcza pozwala nam na wybranie jednego z kilku rodzajów pieców na pellet. Wyróżniamy:

  • piec na pellet z zamontowanym zasobnikiem – rozwiązanie bardzo uniwersalne, z wbudowanym zasobnikiem,
  • piec na pellet z zasobnikiem C.W.U – chodzi o zasobnik ciepłej wody, co oznacza, że ten piec ma możliwość grzania wody użytkowej,
  • jednofunkcyjny piec na pellet - jego działanie opiera się na zasilaniu instalacji grzewczej. Można nim skutecznie ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu, jednak nie będzie on grzać wody,
  • piec na pellet z zasobnikiem – komfortowy w użytkowaniu, sprawdza się w małych kotłowniach.

Dużo błędów pojawia się w kontekście wyboru mocy kotła na pellet. Z całą pewnością nie ma potrzeby kupowania takiego, który ma większą moc niż ta, jaką obliczono w projekcie domu. Wynika to z tego, że zaleca się, aby przynajmniej przez część sezonu grzewczego nasz piec pracował ze swoją mocą nominalną. W ten sposób uzyska on najwyższy poziom sprawności i pozwoli na pozyskanie największej ilości energii. Z kolei wymiary kotła należy dopasować do rozmiaru kotłowni, ponadto ważne jest sprawdzenie średnicy komina.

Co jeszcze jest ważne, gdy wybieramy kocioł na pellet?

Warto zwrócić uwagę na modele, które pozwalają na zastosowanie wyposażenia dodatkowego. W tym zakresie wyróżnia się m.in. automatyczną zapalarkę, która może bardzo ułatwić korzystanie z naszego pieca. Mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika również okazuje się niezwykle przydatny. Gdy mamy już piec pozostaje nam jedynie kupować dobrej jakości pellet, który zapewni nam optymalną temperaturę w naszych wnętrzach.