Jeśli szukamy taniego i niezawodnego oraz skutecznego źródła ciepła dla domu możemy skorzystać z pompy ciepła, która doskonale wpisuje się w trend ekologiczny. Należy jednak wiedzieć, jak to wszystko funkcjonuje.

Pompa ciepła – jak to działa?

Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą dla pieca oraz miejskiego ciepła. Stanowi rozwiązanie, które pozwala znacząco obniżyć koszty eksploatacji. I choć inwestycja jednorazowo wydaje się wysoka, to jednak urządzenie od Deltate wraz z okresem użytkowania zwraca się w oszczędności. Rodzajów pomp ciepła wyróżniamy dwie. W jednych pracuje woda, w drugich powietrze. Zasada działania jest jednak taka sama. Pod wpływem energii elektrycznej tłok zostaje wprawiony w ruch. W konsekwencji dochodzi do ścisku wody lub powietrza. Wraz z naporem zwiększa się ciśnienie i substancja nawet w minusowej temperaturze zaczyna wrzeć. Tak wytworzone ciepło jest dalej transportowane, aż do budynku mieszkalnego. Później proces się powtarza. Aby wszystko działało, potrzebna jest pewna ilość energii elektrycznej, ale znacznie niższa od tej, której wymaga ogrzewanie na prąd. Wciąż, aby obniżyć rachunki jeszcze bardziej, doposaża się budynek w panele fotowoltaiczne.

Miejsce dla pompy

Pompy ciepła składają się z dwóch części – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Montaż części pierwszej zależny jest od jej rodzaju. Drugą najlepiej montować w pomieszczeniu gospodarczym. Dlaczego? Chociaż urządzenia to nie należą do najgłośniejszych, to wciąż są słyszalne. Dlatego umiejscowienie pompy blisko sypialni czy pomieszczeń typu salon, nie jest najlepszym pomysłem. A to dlatego, że w dłuższej perspektywie hałas pracy zaczyna męczyć i irytować. Dlatego często wybieranym miejscem jest kotłownia, pralnia lub garaż. Warto jednak zadbać o to, aby było ono wolne od wilgoci, a samo pomieszczenie powinno być wentylowane. W ten sposób unikniemy nie tylko dźwięku pracy, ale także zapewnimy bezproblemowe funkcjonowanie całego układu grzewczego i całość posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat.