Wybór ogrzewania naszego domu to sprawa, która spędzać może sen z powiek niejednemu właścicielowi nieruchomości. Szczególnie wtedy, gdy mamy konkretne wymagania co do ogrzewania i całego systemu z nim związanego. Coraz częściej patrzymy także nie tylko na stronę ekonomiczną ogrzewania, ale również ekologiczną. Chcemy, aby nasze ogrzewanie nie wpływało negatywnie na środowisko. Co więc wybrać? W tym temacie pojawiają się dwie ciekawe opcje – ogrzewanie gazowe oraz pompa ciepła. Na którą się zdecydować?

Gaz czy ciepło nas otaczające?

Na początku warto zaznaczyć, że zarówno kocioł gazowy, jak i pompa ciepła to niskoemisyjne oraz w pełni zautomatyzowane urządzenia grzewcze, które zapewniają komfort cieplny i bezobsługowość. Często więc to właśnie te dwa systemy grzewcze rywalizują” ze sobą o potencjalnych użytkowników.

Kocioł gazowy to oczywiście ogrzewanie oparte o spalanie gazu ziemnego albo płynnego, czyli paliw, które są uważana za jedne z najbardziej ekologicznych. Oczywiście w przypadku takiej instalacji potrzebne jest podłączenie pod sieć gazową albo posiadanie odpowiedniego zbiornika na paliwo płynne.

Pompa ciepła to natomiast urządzenie, które umożliwia nam wykorzystanie darmowej energii czerpanej ze środowiska, dzięki której możemy ogrzewać nasz dom. Tutaj mamy do wyboru pompy gruntowe oraz powietrzne, przy czym te drugie są zdecydowanie bardziej popularne. Co więc wybrać?

Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Odpowiedź na postawione pytanie oczywiście nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Oba systemy mają swoje wady i zalety. Kocioł gazowy to na pewno ciekawe rozwiązanie, jeśli chcemy zaoszczędzić tu i teraz, czyli tańszym kosztem zamontować całą instalację. Jednak najlepiej, aby była możliwość podłączenia do instalacji gazowej.

Pompa ciepła to natomiast inwestycja, która zwraca się po czasie. Jednak daje nam niezależność od cen gazu oraz możliwość chłodzenia domu i połączenia z panelami fotowoltaicznymi. Poza tym można ją zainstalować praktycznie wszędzie - wymagany jest jedynie dostęp do prądu.

Wybór więc nie jest łatwy. Warto dobrze przeanalizować czego oczekujemy i porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie różnych rozwiązań grzewczych. Ich doświadczenie na pewno pomoże nam podjąć właściwą decyzję!